ie

Prehliadač Internet Explorer nie je podporovaný

Pre správne zobrazenie stránky vám odporúčame použiť prehliadač Firefox alebo Chrome

Novinky

Novinky

Západoslovenská distribučná investovala do výstavby novej Elektrickej stanice Mierovo a súvisiacich elektrických vedení vyše 20 mil. eur, s mierou spolufinancovania EÚ vo výške 35 %, z Nástroja na prepájanie Európy (CEF = Connecting Europe Energy). Elektrická stanica rozšíri kapacitu pre integráciu výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov do distribučnej sústavy, ako aj pre flexibilnejšie  pripájanie nových odberateľov. Vďaka nasadeniu smart zariadení sa zvýši bezpečnosť a spoľahlivosť distribúcie v regióne. Elektrická stanica bola dnes slávnostne otvorená za účasti štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR Kamila Šaška, predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa ZSE Markusa Kauneho, predsedu predstavenstva a výkonného riaditeľa ZSD Radoslava Halušku, vedúceho oddelenia Udržateľné siete a investície v Európskej výkonnej agentúre pre klímu, infraštruktúru a životné prostredie Oliviera  Silla a ďalších zástupcov spoločnosti Západoslovenská distribučná, samosprávy a realizátorov.

ES Mierovo je vybudovaná v rámci projektu spoločného záujmu Európskej únie s názvom Danube Ingrid. Projekt má pridelený prioritný štatút a postavenie čo najvyššieho vnútroštátneho významu a je výsledkom spolupráce dvoch slovenských spoločností – SEPS a ZSD – a maďarského prevádzkovateľa distribučnej sústavy E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt.

Na západnom Slovensku v posledných rokoch sledujeme rastúci záujem o pripájanie nových zdrojov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energií z radov domácností a podnikateľov. Nároky na rozvoj distribučnej sústavy sa zvyšujú aj s rozvojom elektromobility a potrebou rozširovania nabíjacej infraštruktúry.

Energetická stabilita regiónu

Lokalita Mierovo nebola zvolená náhodne. Vďaka svojej polohe medzi dvojicou existujúcich 110/22 kV elektrických staníc Západoslovenskej distribučnej v Podunajských Biskupiciach a Dunajskej Strede, je ideálnym miestom na nový napájací bod. „Región západného Slovenska a Bratislavy sa rozvíja a my na tento rozvoj reagujeme. Citlivo vnímame požiadavky našich zákazníkov na pripájanie nových odberných miest a taktiež ich očakávania súvisiace so zlepšovaním kvalitatívnych parametrov distribúcie elektriny. Množstvo v súčasnosti budovaných nehnuteľností využíva elektrické vykurovanie, čo kladie významné nároky na distribúciu elektriny v tomto regióne. Vnímame aj rastúce požiadavky súvisiace s elektromobilitou a potrebou rozširovania nabíjacej infraštruktúry,“ uviedol Radoslav Haluška, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ ZSD.

Spustením ES Mierovo do prevádzky dôjde k zníženiu zaťaženia oboch uvedených elektrických staníc a k vylepšeniu napäťových pomerov v distribučnej sústave 22 kV v tejto oblasti. V budúcnosti bude do stanice zaústených 13 vedení napäťovej úrovne 22 kV. Úpravy 22 kV siete umožnia znížiť dopady prípadných porúch a tiež počet zasiahnutých odberných miest. Novovzniknuté vedenia budú vo významnej miere inštalované ako podzemné vedenia, čo je pozitívne z pohľadu ich budúcej spoľahlivosti ako aj vo vzťahu k životnému prostrediu a avifaune. Elektrická stanica výrazne prispeje k podpore regionálneho podnikania a zamestnanosti, umožní totiž flexibilnejšie reagovať na očakávané požiadavky pripájania vznikajúce po dostavaní D4/R7.

Vyšší podiel zelených zdrojov, rozvoj elektromobility, či oveľa viac interakcií so zákazníkmi, ktorí už nie sú len spotrebiteľmi, si vyžadujú, aby bola distribučná sústava schopná flexibilne reagovať. Už niekoľko rokov sledujeme enormný záujem o pripájanie obnoviteľných zdrojov do sústavy. Ten je najvýraznejší práve na západnom Slovensku. Zákazníci majú zároveň  nové potreby a očakávania, nároky na spotrebu elektriny sa zvyšujú. Chcú využívať elektrické autá, chcú byť sebestační pri zabezpečovaní energetických potrieb. Vyžaduje si to však masívnu modernizáciu distribučnej sústavy, pri ktorej si pomáhame aj dodatočnými zdrojmi, ako tomu bolo v tomto prípade. ES Mierovo umožní rozsiahlejšiu integráciu výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov do distribučnej sústavy, pri udržaní vysokej kvality, spoľahlivosti a bezpečnosti distribúcie elektriny,“ uviedol Markus Kaune, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSE.

Elektrická stanica s najmodernejším vybavením

Elektrická stanica Mierovo bude slúžiť ako transformačná stanica 110/22 kV pre potreby Západoslovenskej distribučnej. Je navrhnutá ako nový typ rozvodne (tzv. vonkajšia, jednosystémová rozvodňa nového typu „široké H“), ktorá sa perspektívne dá rozšíriť. Bude možné do nej pripojiť aj odber/zdroj väčšieho výkonu (20 MVA a viac). Do sústavy je pripojená z existujúceho vzdušného vedenia napäťovej úrovne 110 kV, ktoré sa nachádza v blízkosti areálu. Stanica je vybavená riadiacim a informačným systémom (RIS), ktorý umožňuje diaľkovú obsluhu bez potreby sústavnej prítomnosti zamestnancov Západoslovenskej distribučnej. Komunikuje vďaka prenosovým cestám využívajúcim optické vlákna.

Významný EÚ projekt cezhraničnej spolupráce

Elektrická stanica Mierovo je vybudovaná v rámci Smart Grids projektu Danube InGrid. Primárnym zámerom projektu Danube InGrid je vybudovanie inteligentnej siete v regióne strednej a východnej Európy. Vďaka projektu  Danube InGrid dochádza k modernizácii a rozvoju energetickej infraštruktúry na území juhozápadného Slovenska a severozápadného Maďarska, ako aj posilneniu medzinárodnej spolupráce a výmeny dát.

Olivier Silla, vedúci oddelenia Udržateľné siete a investície v CINEA (European Climate Infrastructure and Environment Executive Agency - Európska výkonná agentúra pre klímu infraštruktúru a životné prostredie): „Projekt Danube InGrid ukazuje, že Slovensko a Maďarsko spoločne zlepšujú nielen vlastnú energetickú bezpečnosť, ale prispievajú aj k silnejšej a bezpečnejšej európskej energetickej sústave. Je to jasný príklad toho, ako európske programy, ako napríklad Nástroj na prepájanie Európy, pomáhajú dokončiť takéto kľúčové infraštruktúrne projekty.“

Investičný rámec Danube InGrid za Západoslovenskú distribučnú predstavuje 106,5 mil. eur za celú dobu implementácie, z čoho 35 % je výška predpokladaného spolufinancovania z Nástroja na prepájanie Európy (CEF = Connecting Europe Energy). Celkový objem nákladov projektu za všetky zapojené spoločnosti predstavuje 291 mil. eur.

Častou príčinou prerušenia dodávky elektriny sú dreviny zasahujúce do blízkosti elektrického vedenia.

Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) zabezpečuje orezy drevín v ochranných pásmach elektrických vedení len v nevyhnutných prípadoch ohrozenia plynulosti dodávky elektrickej energie. Aké sú práva a povinnosti vlastníka pozemku, na ktorom rastú, a ako správne postupovať pri ich orezaní či výrube?

Ak na mojom pozemku rastú stromy, ktorých konáre siahajú k elektrickému vedeniu, čo mám urobiť?

Zákony č. 251/2012 o energetike a č. 543/2022 o ochrane prírody a krajiny uvádzajú, že vlastník, majiteľ, nájomca, správca pozemku je povinný ošetrovať a udržiavať dreviny, ktoré sa nachádzajú v ochrannom pásme elektrických vedení tak, aby predišiel škodám.

V prípade výrubu drevín presahujúcich obvod kmeňa 60 cm je potrebné to ohlásiť na príslušnom orgáne štátnej správy (mestský alebo obecný úrad, na ktorého katastrálnom území drevina rastie). Žiadosť o výrub by mala obsahovať:

  • meno, priezvisko a trvalý pobyt alebo názov alebo obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania žiadateľa,
  • katastrálne územie, parcelné číslo pozemku, príslušnosť k zastavanému územiu obce a druh pozemku, na ktorom drevina rastie,
  • špecifikáciu dreviny, ktorá sa má vyrúbať, najmä jej druh, počet, zdravotný stav, obvod kmeňa meraný vo výške 130 cm nad zemou alebo tesne pod miestom jeho rozkonárenia, ak túto výšku nedosahuje, alebo výmeru krovitého porastu,
  • odôvodnenie žiadosti.

Na orezanie drevín sa oznamovacia povinnosť nevzťahuje. 

Čo mám robiť ak sám nemám možnosť zrealizovať orez?

Zákazníkom odporúčame kontaktovať samosprávu alebo vyhľadať arboristov vo svojom okolí, napríklad cez stránku www.isa-arbor.sk. Stránka obsahuje databázu osôb odborne spôsobilých na vykonanie rezov drevín. Ak bývate na západnom Slovensku, poradiť sa môžete aj na Zákazníckej linke ZSD (0850 333 999).

Kedy počas roku je vhodné obdobie na vykonanie orezov a kedy naopak sa to neodporúča?

Rez drevín je možné vykonávať v priebehu celého roku a to do 1/3 dreviny. Najvhodnejší čas je počas vegetačného obdobia, teda od 1. marca do 30. septembra. Je ale potrebné brať na zreteľ aj hniezdne obdobie. Pred vykonaním orezu vždy vizuálne prehliadnite drevinu, či nie sú prítomné aktívne hniezda (znáška, mláďatá). Hniezda môžu byť aj v dutinách. V prípade spozorovania hniezda je nutné rez drevín vykonať až po vyhniezdení  

Do akej blízkosti k elektrickému vedeniu sa môžu maximálne približovať konáre stromov a kedy je už nevyhnutné zrealizovať orez?

Pri vedeniach nízkeho napätia (do 1000 V) sú to maximálne 2 metre, pri vedeniach vysokého napätiaveľmi vysokého napätia sú to maximálne 3 metre od vodičov. Rez drevín je dôležité vykonať ešte pred dotykom s elektrickým vedením.

Vedenia s vyššou napäťovou úrovňou majú zároveň ochranné pásmo, v ktorom sa nemôžu vysádzať dreviny vyššie ako 3 metre. Pred výsadbou drevín je dôležité skontrolovať, či sa na danom mieste nenachádza elektrické vedenie, resp. či v budúcnosti nebudú vysádzané dreviny zasahovať do vedenia a jeho ochranného pásma.

Ďalšie užitočné informácie k téme nájdete na tejto stránke.

Dnes (27. 8. 2024) ZSE zaznamenala v online priestore podvodné vyjadrenia týkajúce sa vyplácania dividend všetkým občanom SR.

Podľa týchto podvodných vyjadrení má každý občan právo zúčastniť sa mikroinvestičného projektu a dostávať dividendy od ZSE a to na základe prijatého vládneho programu.

Ponuka zneužíva dôveryhodnosť značky ZSE. Tiež pravdepodobne využíva falošné profily a falošné webové stránky na podporu týchto vyjadrení.

Upozorňujeme, že ide o podvod, od ktorého sa dištancujeme a zvažujeme právne kroky.

Súčasne všetkých zákazníkov i celú verejnosť vyzývame k opatrnosti. Dôležité je neregistrovať sa, nevypĺňať žiadne formuláre, resp. nijako nereagovať na ponuku, pretože táto podvodná praktika navyše vykazuje znaky zneužitia citlivých údajov a platobných operácií.

Spoločnosť Západoslovenská distribučná, a.s., je súčasťou skupiny ZSE.

Spustili sme novinku, ktorá uľahčuje proces pripájania a zároveň redukuje environmentálnu záťaž.

V oblasti digitalizácie a automatizácie procesu pripájania do distribučnej sústavy našej spoločnosti došlo k ďalšiemu zjednodušeniu. Vo vybraných krokoch v procese pripojenia odberu a výroby sme implementovali vylepšenia, ktoré budú znamenať zvýšenie komfortu na strane zákazníka.

Od 26. 7. 2024 aplikácia e-Žiadosti umožňuje:

  • podpísať Zmluvu o pripojení zo strany zákazníka prostredníctvom SMS kódu,
  • zrealizovať úhradu poplatku za pripojenie cez platobnú bránu s následným sprístupnením faktúr v Aplikácii na sledovanie stavu žiadosti (namiesto ich odoslania poštou).

Zákazníci si teda už nemusia Zmluvu o pripojení najprv vytlačiť, podpísať a následne oskenovanú poslať späť, ale ju môžu podpísať (tam kde je to možné) prostredníctvom verifikačného SMS kódu.  SMS kód bude odoslaný na telefónne číslo uvedené v žiadosti o pripojenie pri jej podaní.

Notifikácie odosielané v procese pripojenia zákazníka v správnom čase nasmerujú na úhradu poplatku za pripojenie cez platobnú bránu. Po vykonaní úhrady – resp. ukončení investície, ak dochádza aj k rozšíreniu sústavy – zákazníkovi sprístupníme faktúry priamo v aplikácii.

Veríme, že aj tieto zmeny v procese pripojenia budú zákazníci vnímať pozitívne a prispejú k zvýšeniu ich spokojnosti pri riešení požiadaviek súvisiacich s pripojením, “ uviedla Michaela Arpášová, vedúca pripojenia a kvality zákazníckych služieb.

Zmluvu o pripojení je možné podpísať prostredníctvom SMS kódu

V pilotnej prevádzke si prostredníctvom neho môžu zákazníci objednať dve služby.

Spoločnosť Západoslovenská distribučná, a.s. (ZSD) poskytuje obyvateľom západného Slovenska desiatky služieb. S cieľom zjednodušiť zákazníkom ich objednávanie vytvorila spoločnosť vlastný e-Shop, ktorý je dostupný od júla tohto roku na stránke www.zsdis.sk/eshop.

Aktuálne je možné objednať si cez e-Shop služby obnovenie prevádzkovej plomby a montáž IMS elektromera na žiadosť zákazníka. Užívateľ sa po kliknutí na vybranú službu dozvie, kedy je vhodné ju využiť a aké sú jej výhody. Následne môže v prípade záujmu zrealizovať objednávku a platbu.

V blízkej budúcnosti plánuje ZSD rozšíriť e-Shop o ďalšie položky, aby sa stal využívanou platformou pre objednávanie jej služieb a produktov.

eShop

Medzi českým Hodonínom a slovenským Holíčom vzniká nové 22 kV prepojenie elektrických distribučných sústav. Investícia sa realizuje v rámci cezhraničného projektu ACON, ktorého cieľom je zaistenie bezpečných a spoľahlivých dodávok energie prihraničným oblastiam. V okolí miest bolo vybudovaných 122 moderných distribučných trafostaníc s inteligentnými prvkami a desiatky kilometrov nových optických liniek.

Projekt ACON spája distribučné územie českého EG.D a slovenskej Západoslovenskej distribučnej (ZSD) prostredníctvom inteligentných sústav. Hlavným cieľom cezhraničnej spolupráce je posilnenie integrácie trhu s elektrinou v oboch krajinách, zvýšenie konkurencieschopnosti v regióne a zaistenie bezpečných, vysokokvalitných a spoľahlivých dodávok elektriny. 

Modernizácia a inteligentné prvky

Prepojenie českého Hodonína a slovenského Holíča bolo znovu sprevádzkované takmer po 30 rokoch. Moderná sústava využíva inteligentné a komunikačné prvky. Vďaka diaľkovo ovládaným inteligentným prvkom je umožnené sprevádzkovanie prepojenia 22 kV Hodonín Holíč, a tým aj spustenie dodávok elektriny do prihraničných oblastí v Českej republike a na Slovensku, v reálnom čase.

V Holíči a jeho bezprostrednom okolí bude vďaka projektu ACON vybudovaných celkovo 65 kilometrov nových optických liniek. Modernizácie sa už dočkalo 8 distribučných trafostaníc, na ktoré sú pripojení obyvatelia mesta. „V trafostaniciach je implementovaná nová moderná technológia so smart prvkami. Tie okrem iného zaisťujú aj flexibilnejšiu možnosť riešenia porúch a plánovaných revízií, čím umožňujú plynulú dodávku elektriny pre všetkých zákazníkov od obyvateľov mesta po podnikateľské subjekty,“ opísal za slovenskú stranu Radoslav Haluška, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ ZSD.

Stabilná distribúcia elektriny pri havarijných stavoch

Okolo Hodonína bolo postavených alebo modernizovaných 114 distribučných trafostaníc. „V rámci prepojenia Holíča a Hodonína sme vybudovali 45 kilometrov nových optických liniek a do konca projektu pribudne ďalších 17 kilometrov. Inštalovali sme tiež 70 smart prvkov do distribučnej sústavy, a to diaľkovo ovládané úsekové spínače a technológie recloser,“ vysvetlil Marian Rusko, predseda predstavenstva spoločnosti EG.D.

Výhody nového prepojenia pocítia obyvatelia českého a slovenského pohraničia najmä v prípade neštandardných alebo havarijných stavov distribučných sústav. Vďaka cezhraničnej spolupráci bude možné si vzájomne vypomáhať v prípade prerušenia dodávok elektriny. „K rozsiahlemu výpadku došlo v okolí Hodonína napríklad v roku 2021, keď južnú Moravu zasiahli silné búrky spojené s ničivým tornádom. Nové prepojenie by v takých prípadoch výrazne pomohlo,“ dodáva Marian Rusko.

Projekt ACON

Cezhraničný projekt ACON je spolufinancovaný z programu Nástroj na prepojenie Európy (CEF), ktorý zriaďuje Európska komisia. Objem investícií do modernizácie a automatizácie distribučných sietí dosiahne na Slovensku celkovo 92 miliónov eur a v Českej republike viac než 90 miliónov eur. Implementované inteligentné prvky prispievajú k prechodu na koncept inteligentnej siete, takzvaný smart grid, vďaka ktorému bude elektrická sústava pripravená na budúcnosť a umožní pripájanie ešte väčšieho množstva obnoviteľných zdrojov.

Sme veľmi radi, že sme svedkami spustenia prevádzkovej fázy transeurópskeho prepojenia medzi Slovenskom a Českom na úrovni distribučnej sústavy. Ukazuje to, ako grant CEF vo výške 91 miliónov eur, ktorý bol udelený projektu ACON, pomáha zabezpečiť cezhraničné toky energie a inštaláciu inteligentnej energetickej infraštruktúry v prospech všetkých európskych občanov,” uviedla Ona Kostinaitė-Grinkevičienė, zástupkyňa CINEA (European Climate, Infrastructure and Environmental Executive Agency - Európska výkonná agentúra pre klímu, infraštruktúru a životné prostredie).

Populácia u nás vzácneho a ohrozeného sokola rároha hniezdi od strednej Európy po východnú Áziu. Z globálneho hľadiska sa druhu v poslednom období nedarí a klesá jeho početnosť najmä vo východnej časti oblastí jeho výskytu. Na Slovensku sa však v posledných rokoch teší mierne pozitívnemu trendu - napriek mnohým negatívnym antropickým vplyvom dnes u nás hniezdi približne 50 párov. Významne tomu prispela ponuka hniezdnych búdok, ktoré sa doteraz inštalovali takmer výhradne na stožiare prenosovej sústavy. Sokoly, ktoré si sami hniezda nestavajú, ich s obľubou obsadzujú a úspešne v nich vychovávajú potomstvo.

Vďaka spolupráci so Západoslovenskou distribučnou, a.s. (ZSD) v rámci medzinárodného projektu LIFE Danube Free Sky, ktorý je realizovaný s podporou Európskej únie a Ministerstva životného prostredia SR, sme v roku 2022 umiestnili nové búdky pre sokola rároha aj do ďalších území s historickým výskytom tohto druhu. Ide o lokality v blízkosti hraníc s Maďarskom, kde sa nachádzajú distribučné vedenia 110 kV napätia, vhodné a bezpečné pre osadenie búdok. Našim cieľom je, aby došlo k prepojeniu slovenskej a početnejšej maďarskej populácie, ktorá sa odhaduje na 150 až 180 párov. Konštrukcia búdok je z hliníka, sú vetrané cez predvŕtané otvory, majú pristávaciu plošinku a na dne je štrková výstelka pre vajíčka. Sú tak špeciálne uspôsobené, aby v nich sokoly našli čo najväčšie pohodlie a nehrozilo im prehriatie. Sokoly ich veľmi obľubujú a cítia sa v nich bezpečne, o čom svedčí aj fakt, že takmer celá populácia na Slovensku hniezdni práve v takýchto búdkach,“ uvádza Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Na stožiare distribučných vedení v našej správe inštalujeme hniezdne búdky pre menšie druhy sokolov (napríklad sokol myšiar) od roku 2019. Aktuálne je osadených takmer 100 takýchto búdok, z ktorých doposiaľ vyletelo takmer 500 mláďat. V roku 2022 sme pristúpili k inštalácii 20 rozmerovo väčších búdok pre vzácneho sokola rároha. V napätí sme očakávali, či si tieto nové búdky obľúbi. Veľmi sme sa preto potešili, keď sme v nich pri tohtoročnom monitoringu opäť zbadali jedince sokola rároha. Naše búdky si na hniezdenie vybrali tento rok dva páry tohto vzácneho dravca, pričom minulý rok zahniezdil jeden pár. Okrem sokola rároha sa v búdkach páči aj sokolom myšiarom, tento rok v nových búdkach zahniezdilo až 13 párov,“ dopĺňa Zuzana Lančaričová z tímu environmentu ZSD.

V rámci realizácie projektových aktivít projektu LIFE Danube Free Sky pristupujeme v rokoch 2020 - 2025 okrem vytvorenia nových hniezdnych príležitostí aj k ekologizácii viac ako 800 stĺpov napätia 22 kV, a to formou montáže prvkov zabraňujúcich zraneniam vtákov elektrickým prúdom na konštrukciách, ktoré dravé vtáky s obľubou využívajú na odpočinok, či lov koristi. Tak ako v minulosti, aj tentokrát sú medzi územiami s najvyššou prioritou hniezdne teritóriá sokola rároha či orla kráľovského. Tri kilometre našich vedení budú navyše bezpečnejšie pre vtáctvo z hľadiska nárazov vďaka inštalácii špeciálnych zviditeľňujúcich prvkov, tzv. odkloňovačov letu vtáctva,“ uzatvára Lančaričová.

Viac informácií o projekte nájdete na stránke: www.danubefreesky.eu/sk.

Nové búdky pre sokola rároha sa tešia vzácnym nájomcom

Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) zaznamenáva v posledných dvoch rokoch enormný záujem o pripájanie zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov. Aby sa proces pripojenia zdrojov urýchlil a zefektívnil, spoločnosť ho postupne digitalizuje.  Proces je tak na jednej strane jednoduchší, lebo sa eliminujú chyby v jednotlivých krokoch a zároveň sa výrazne skráti čas celej realizácie fotovoltického riešenia.

V priebehu minulého roka ZSD kompletne zdigitalizovala proces pripojenia malého zdroja, od mája tohto roka je komplete zdigitalizovaný proces pripojenia lokálneho zdroja. Komunikácia počas celého procesu pripojenia prebieha so žiadateľom elektronicky prostredníctvom notifikácii, ktoré sú odosielané automatizovane na e-mail uvedený v žiadosti o pripojenie. Odstránením papierovej komunikácie sa v neposlednom rade prispelo aj k zníženiu uhlíkovej stopy.

Čo konkrétne prináša digitalizácia pripojenia lokálneho zdroja žiadateľom o pripojenie?

V aplikácii e-Žiadosti (ktorej súčasťou je aj aplikácia na sledovanie stavu žiadosti) môžu:

  • podať žiadosť v definovaných prípadoch bez potreby pripojenia príloh (situačného plánu, jednopólovej schémy zapojenia),
  • pri vypĺňaní žiadosti vybrať výrobcu/striedač z nami pripraveného zoznamu schválených hybridných striedačov, ako aj akceptovaných on-grid striedačov,
  • sledovať stav krokov vybavovania žiadosti (od podania žiadosti až po uvedenie zdroja do prevádzky vrátane vykonania funkčnej skúšky),
  • zobraziť všetky dokumenty, ktoré v rámci procesu odošleme žiadateľovi elektronicky,
  • odoslať nám podpísanú zmluvu nahratím cez aplikáciu,
  • potvrdiť nám splnenie technických podmienok pripojenia (v závislosti od výkonu zdroja):
    • čestným vyhlásením alebo
    • nahratím projektovej dokumentácie a dokladov potvrdzujúcich splnenie technických podmienok.

Všetky žiadosti o pripojenie nového zariadenia, ako aj zmeny technických podmienok pripojenia pre zariadenia už uvedené do prevádzky, sa podávajú výlučne elektronicky. Žiadosť o vydanie stanoviska pre vydanie osvedčenia na výstavbu energetického zariadenia už nie je potrebné podávať dvojkrokovo, stačí podať žiadosť o pripojenie nového zariadenia a spolu s návrhom zmluvy žiadateľom odošleme aj stanovisko pre vydanie osvedčenia (platí pre prípady, kde je podľa §12 zákona č. 251/2012 Z.z. potrebné osvedčenie na výstavbu energetického zariadenia).

Pozrite si zoznam vybudovaných a plánovaných lokalít optickej siete spoločnosti Západoslovenská distribučná (ZSD).

Naše optické siete NN budujeme od roku 2021. Primárne slúžia na prevádzkovanie a riadenie distribučnej sústavy:

  • prepojenia transformačných staníc 22/0,4 kV;
  • zabezpečenie ďalších funkcionalít inteligentnej distribučnej sústavy (vrátane merania, diaľkových odpočtov, diaľkového riadenia a pod).

ZSD je tiež v zmysle Zákona č. 452/2021 Z.z. o elektronických komunikáciách oprávnená poskytnúť prístup k optickej sieti iným podnikom na účely poskytovania elektronických komunikačných služieb.

V prípade záujmu o prístup do optickej siete, kontaktujete spoločnosť Západoslovenská distribučná e-mailom: fttx@zsdis.sk.

Zoznam vybudovaných optických sietí:

Trnava - Kopánka
Trenčianska Turná
Padáň
Láb
Zemianske Podhradie/ Bošáca
Neporadza
Trenčianske Mitice
Mníchova Lehota
Dubovce
Unín
Popudinské Močidľany
Soblahov
Dunajská Streda - Sever
Dunajská Streda - Stred
Dunajská Streda - Západ
Kátov
Andovce
Trenčianska Teplá
Gajary
Trenčianske Stankovce
Dubodiel
Baka
Dežerice
Vrakúň
Chocholná-Velčice
Ivanovce
Považany
Svinná

Zoznam pripravovaných optických sietí:

Mokrý Háj
Brodské
Závod
Veľké Leváre
Malé Leváre
Skýcov
Stráže nad Myjavou/ Šaštín Stráže
Nitra časť Zobor/ Nitrianske Hrnčiarovce
Gbely
Dolné Krškany
Horné Krškany
Tvrdošovce
Plavecký Štvrtok
Pata
Hurbanovo
Dolné Sŕnie
Modra
Dunajský Klátov
Trenčín - Istebník a Zamarovce
Hody
Galanta
Piešťany Floreát
Šaľa-Veča
Pribeta
Obid
Kostolné Kračany
Cabaj-Čápor
Červeník
Horné Orešany
Dolné Orešany
Holice
Horná Streda
Trnovec nad Váhom
Bojničky
Borský Mikuláš
Lubina
Modrany
Malženice
Nitrianska Blatnica
Ostrov
Špačince
Reca
Okoč
Štefanov
Tešedíkovo
Trakovice
Šenkvice
Vaďovce
Veľké Úľany
Veľký Cetín
Veľký Grob
Vinodol
Letničie
Veľká Mača
Horná Súča
Trenčianske Bohuslavice
Kúty
Dojč
Smolinské
Šajdíkové Humence

Webovú aplikáciu „chatbot Edo“ využívajú obyvatelia západného Slovenska čoraz častejšie. Od februára ich dokáže informovať aj o stave vybavovania podanej žiadosti o pripojenie odberného miesta.

Od svojho spustenia v roku 2021 je tu chatbot Edo pre zákazníkov spoločnosti Západoslovenská distribučná (ZSD) v prípade, ak u nich prišlo k výpadku elektrickej energie. Dokáže zistiť a napísať, čo sa na danom odbernom mieste práve deje: či ide o poruchu, plánovanú odstávku, prípadne odpojenie z dôvodu porušenia zmluvných vzťahov.

Zároveň vie odberateľov nasmerovať na konkrétny postup a žiadosť v prípade, ak si chcú pripojiť nové odberné miesto do distribučnej sústavy, potrebujú vyjadrenie našej spoločnosti pre vydanie stavebného povolenia alebo ak majú záujem o pripojenie zariadenia na výrobu elektriny do distribučnej sústavy.

Rok 2024 štartuje Edo s novinkou

K týmto štyrom témam pribudla 1. februára ďalšia – chatbot dokáže zákazníkov procesom pripojenia už aj sprevádzať. Čiže na základe čísla podanej žiadosti alebo čísla Zmluvy o pripojení spotreby napíše používateľovi informáciu o kroku, ktorý bol v rámci riešenia jeho žiadosti zrealizovaný naposledy a ktorý má byť zo strany zákazníka alebo ZSD vykonaný ako nasledujúci. Tieto informácie dokáže poskytnúť aj v prípade podanej Žiadosti o vyjadrenie k projektovej dokumentácii.

Výber tém, resp. funkcionalít, ktoré sú postupne pridávané do uvedenej aplikácie, je priamo úmerný záujmu zo strany zákazníkov. Zatiaľ najviac využívaná je funkcionalita „výpadok elektrickej energie“, miera jej používania závisí predovšetkým od externých vplyvov. V prípade horšieho počasia, s ktorým súvisí väčší počet porúch, je počet hlásení vyšší.
 
S postupným rozširovaním tém, s ktorými dokáže chatbot Edo poradiť, počíta ZSD aj v nasledujúcich mesiacoch. 

ZSD rozšírila nonstop poradenstvo pre odberateľov elektriny