ie

Prehliadač Internet Explorer nie je podporovaný

Pre správne zobrazenie stránky vám odporúčame použiť prehliadač Firefox alebo Chrome

Novinky

Zavedenie spoločnej meny euro a následné používanie spoločného platidla v hotovostnej oblasti v rámci krajín eurozóny bolo základným impulzom myšlienky vytvorenia spoločného priestoru platieb aj v bezhotovostnom platobnom styku.

28.1.2014 

Výhody SEPA pocítia už od februára 2014 najmä firmy obchodujúce so zahraničím

Základné informácie o SEPA

Projekt, ktorého cieľom je zjednotenie pravidiel a štandardov pri realizácii bezhotovostných platieb bol nazvaný SEPA - Single Euro Payments Area (Jednotná oblasť platieb v eurách). Základným cieľom SEPA je zrušenie hraníc pre realizáciu bezhotovostných platieb v mene euro. SEPA platby budú vykonávané podľa rovnakých pravidiel, rovnakými postupmi a v súlade s rovnakými štandardmi vo všetkých SEPA krajinách.

Krajiny SEPA:

Členské krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP): Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska.

Ostatné územia a autonómne oblasti: Martinik, Guadalupe, Francúzska Guyana, Réunion, Gibraltár, Azory, Madeira, Kanárske ostrovy, Ceuta a Melila, Alandské ostrovy, Mayotte, Sv. Bartolomej, Sv. Martin, Saint Pierre a Miquelon.

Krajiny, ktoré pristúpili k SEPA: Švajčiarsko, Monako, San Marino.

Výhody SEPA pocítia už od februára 2014 najmä firmy obchodujúce so zahraničím. Bude im stačiť jeden účet na všetky finančné transakcie, ktoré robia v eurách.


Najdôležitejšie zmeny v bankových platbách

  • SEPA platby. Od 1. februára 2014 sa všetky domáce a cezhraničné platby v eurách v rámci krajín Európskeho spoločenstva stanú SEPA platbami. Z účtu sa budú môcť realizovať úhrady a inkasá kdekoľvek v rámci SEPA krajín rovnako a za rovnaký poplatok ako v prípade domácich platieb.
  • Zmena na IBAN účet. Dnes v domácom platobnom styku využívame účet v tvare BBAN (base bank account number). Počnúc dátumom 1. 2. 2014 banky a podnikatelia budú povinní komunikovať svoje číslo bankového účtu už iba v IBAN forme. Fyzické osoby túto povinnosť budú mať až po uplynutí prechodného obdobia, t.j.  po 1. 2. 2016 - banky vám ho každopádne priebežne zobrazujú aj dnes (napr. v internetbankingu alebo vo výpise z účtu). IBAN (International Bank Account Number) predstavuje 24-miestny medzinárodný formát bankového účtu, ktorý sa tvorí podľa dohodnutých pravidiel zo slovenského formátu účtu.

    Príklad:
    Súčasný tvar účtu (BBAN):  2628178102/1100
    Účet vo formáte IBAN:  SK84 1100 0000 0026 2817 8102
  • Zmeny v inkasách. V súčasnosti si klient súhlas s inkasom vybaví v banke - osobne alebo prostredníctvom internetbankingu. Od 1. 2. 2014 však bude musieť urobiť ako prvý krok zriadenie si tzv. Mandátu na inkaso v SEPA s príjemcom platieb, t.j. so svojím dodávateľom služby. Následne však je povinný o tom informovať aj svoju banku, buď osobne alebo prostredníctvom internetbankingu a zadať si súhlas s inkasom aj v banke. Tam si tiež môže - tak ako doteraz - zriadiť aj limit či periodicitu inkasa.
    V prípade cezhraničného inkasa už nebude treba otvárať si účet v inej krajine eurozóny.
  • Nové pojmy:
    CID (Creditor Identifier) – Identifikátor príjemcu CID slúži na jednoznačnú identifikáciu inkasanta. Musí ho mať pridelený každý subjekt, ktorý  chce inkasovať finančné prostriedky z účtu platiteľa/zákazníka na základe mandátu. Spoločnosť Západoslovenská distribučná, a.s., má pridelený identifikátor CID:

    Západoslovenská distribučná, a.s.                                    SK63ZZZ70000000006

    UMR (Unique Mandate Reference) – jedinečná referencia mandátu, ktorá slúži na identifikáciu inkasného vzťahu a konkrétneho mandátu. Bude sa objavovať v každej inkasovanej položke súvisiacej s týmto mandátom. Pre zákazníkov spoločnosti Západoslovenská distribučná, a.s., bude slúžiť ako UMR ich číslo zmluvného účtu.

    Refund – klient bude mať právo na vrátenie inkasovanej platby do 8 týždňov od realizácie inkasa bez udania dôvodu


Zmeny, ktoré SEPA prináša v spoločnosti Západoslovenská distribučná, a.s. (ZSD)

Od 1. 2. 2014 dochádza k implementácii európskej legislatívy SEPA aj do systémových nastavení ZSD:

  • od 1. 2. 2014 bude v bankovom styku využívaný formát účtu v IBAN; pre fyzické osoby platí výnimka do 31. 1. 2016, kedy ešte môžu používať súčasný formát účtu (BBAN)
  • ZSD na svojich tlačivách zobrazuje IBAN aj BBAN
  • zriaďovanie inkasa od 1. 2. 2014 - ak zákazník chce dať súhlas na inkaso, musí vyplniť formulár Mandát na inkaso v SEPA,  ktorý je zverejnený  na webovom sídle spoločnosti ZSD aj s inštrukciami, ako tento mandát vyplniť, a zaslať ho adresu Západoslovenská distribučná, a.s., P.O. BOX 292, 810 00 Bratislava 1, uvedenú tiež v inštrukciách pre vyplnenie formulára.
  • po vyplnení a podpísaní formulára je potrebné, aby si zákazník zriadil inkaso aj vo svojej banke a až vtedy je proces zriadenia inkasa úplný, inak jeho banka nepovolí prostriedky zinkasovať.


Ak má zákazník inkaso zriadené už pred 1. 2. 2014, to ostáva v platnosti bez ohľadu na SEPA zmeny a bude bežať tak ako doteraz.

Kompletné informácie k  projektu SEPA nájdete na webovom sídle Národnej banky Slovenska.